Zwykła cebula ma potężną moc. Pomaga wyleczyć nie tylko kaszel i przeziębienie. Właściwości odżywcze

Nasze babcie na kaszel przyrządzały prosty syrop z cebuli i dobrze wiedziały, co robią. To tanie i pospolite warzywo ma właściwości bakterio- i wirusobójcze, doskonale wzmacnia organizm. I oczywiście jest niezastąpione w kuchni.

Cebulę jada się na całym świecie, trudno wyobrazić sobie też tradycyjną kuchnię Polską bez jej udziału. Przesmażona nabiera wyjątkowego aromatu, jak każde warzywo, najzdrowsza jest jednak w wersji surowej. Jeśli więc chcemy pełnymi garściami czerpać z jej cennych właściwości, powinniśmy jeść ją w właśnie w tej formie.

W medycynie ludowej cebula od wieków stosowana jest jako jedno z najpotężniejszych lekarstw. Syrop lub sok pomaga zwalczać zapalenie gardła, działa wykrztuśnie i wzmacnia odporność na przeziębienia, wąchanie cebuli jest remedium na katar, zaś skóra nią natarta łatwiej leczy się z różnego rodzaju zmian chorobowych.

Miano naturalnego antybiotyku cebula zawdzięcza głównie dwusiarczkowi alilo-propylowemu i innym siarczkom (to one odpowiadają za wyrazisty zapach), które mają właściwości bakterio- i wirusobójcze, obniżają ciśnienie krwi i stężenie cholesterolu pomagają w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy.

Swoje właściwości prozdrowotne cebula zawdzięcza także zawartości witaminy C. To dlatego przez wieki była stosowana jako lek na szkorbut wywoływany jej niedoborem. Cebula dobrze się przechowuje, jej solidne zapasy zabierano więc na dalekomorskie wyprawy, jak i gromadzono w domowych spiżarniach na miesiące zimowe, gdy brakowało świeżych owoców i warzyw.

Cebula czerwona – łagodniejsza od żółtej, dlatego często spotykana w sałatkach. Zawiera szczególnie dużo cennych przeciwutleniaczy.

Cebula zawiera kwercetynę, silny przeciwutleniacz, dzięki czemu wykazuje właściwości przeciwnowotworowe i opóźniające procesy starzenia.

Jest bogatym źródłem kwasu foliowego, witaminy B6 i wielu minerałów.

Cebula zawiera chrom, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia cukru we krwi.

Przepis na syrop z cebuli, który zachowuje wszystkie jej właściwości zdrowotne, jest niezwykle prosty. Wystarczy posiekaną cebulę wymieszać z cukrem lub miodem, odstawić do momentu aż puści sok, następnie poprzez odciśnięcie przelać go do innego naczynia i pić kilka razy dziennie po jednej łyżeczce. Warto stosować doraźnie, jak i profilaktycznie.

Dlaczego płaczemy podczas krojenia cebuli? To wyjaśnione naukowo – z warzywa ulatniają się związki siarki, które po rozpuszczeniu we łzach tworzą kwas siarkowy. Naturalną obroną organizmu jest wówczas wytwarzanie dużej ilości łez, aby jak najszybciej pozbyć się niepożądanej substancji.

Mamy dla was naprawdę dużo przepisów z wykorzystaniem cebuli – zobacz. Na zdrowie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj