Za żywność płacimy coraz więcej, a może być jeszcze gorzej. Niepokojące dane GUS

Również macie wrażenie, że za podstawowe produkty spożywcze płacicie coraz więcej? Niestety, to prawda, a dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że może być jeszcze gorzej.

„Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, wzrosły w maju 2021 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 1,3%), jak i w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku (o 16,0%)” – poinformował właśnie Główny Urząd Statystyczny.

W maju 2021 r. w porównaniu z kwietniem 2021 r. wzrosły ceny skupu większości produktów rolnych, z wyjątkiem cen owsa i mleka. Ceny większości produktów rolnych były również wyższe w maju 2021 r. w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Tańszy niż przed rokiem był natomiast owies oraz ziemniaki. Bardzo wrosła cena skupu drobiu rzeźnego (4,21 zł za kg) – była wyższa zarówno w stosunku do poprzedniego
miesiąca (o 3,3%), jak i do maja 2020 r. (o 27,0%).

Według ekonomistów sytuacja w skupach odbije się cenach w handlu detalicznym.

„W kolejnych miesiącach dynamika cen żywności może się zbliżyć nawet do dwucyfrowego poziomu. To będzie takie tempo wzrostu cen żywności, jakie pamiętamy sprzed pandemii, kiedy w 2019 roku ceny żywności rosły o 7-8 proc. w ujęciu rocznym – ostrzega cytowany przez RMF główny ekonomista banku PKO PB Piotr Bujak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj