Wielkanoc 2022: kiedy wypada w tym roku? Zostało sporo czasu na kulinarne przygotowania

Niektórzy mają jeszcze w pamięci zapach bożonarodzeniowego piernika, tymczasem powoli myślimy już o Wielkanocy, która jednak w tym roku wypada dość późno. Mamy więc dużo czasu na kulinarne przygotowania.

Wielkanoc jest najważniejszym świętem katolickim, upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa. Inaczej niż Boże Narodzenie, przypada w różnych terminach. To tak zwane święto ruchome. Datę wyznacza pierwsza wiosenna niedziela po pierwszej pełni księżyca. Niekiedy jest to marzec, niekiedy dopiero kolejny miesiąc, jak obecnie.

W 2022 roku Wielka Niedziela przypada 17 kwietnia, a więc Wielki Piątek obchodzimy 15 kwietnia, Wielką Sobotę 16 kwietnia, a Lany Poniedziałek 18 kwietnia.

Na stołach wielkanocnych w Polsce królują tradycyjne specjalności. Oczywiście jajka w różnych postaciach. Bardzo popularne są jajka faszerowane. Polecamy jajka z farszem szynkowym, tuńczykowym, albo jarskie z awokado. Nie może zabraknąć białej kiełbasy. Można podać ją na gorąco prosto z wody z dodatkiem musztardy albo upiec. Tu również przebieramy w przepisach, jednak zdecydowanie na pierwszym miejscu stawiamy białą kiełbasę pieczoną w piwie z cebulą.

Podobnie jest z żurkiem, który przygotowujemy w bardziej odświętnej odsłonie według tego przepisu. I oczywiście królowa świątecznego stołu, a więc sałatka jarzynowa. Najlepsza robiona ze świeżych warzyw ugotowanych w mundurkach. Już nie możemy się doczekać! Przed Wielkanocą jak zawsze znajdziecie u nas dużo pomysłów na wielkanocne przysmaki.

Na zdjęciu biała kiełbasa zapiekana w sosie chrzanowym – zobacz przepis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj