W Polsce ma zostać wprowadzony obowiązkowy system kaucyjny na opakowania ze szkła i plastiku

Podobnie jak działa to w wielu krajach europejskich, również w Polsce wreszcie mają zostać wprowadzone szklane i plastikowe opakowania zwrotne, a wraz z nimi system kaucyjny.

Skupy opakowań szklanych – butelek i słoików – kiedyś w Polsce można było spotkać na każdym osiedlu. Również w sklepach można było wymienić pustą butelkę po mleku czy oranżadzie na pełną. Potem zachłysnęliśmy się jednorazowym plastikiem, który zalał świat, na zawsze degradując środowisko. Jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych są już jednak na cenzurowanym. Zastępują je artykuły z materiałów przyjaznych środowisku albo właśnie opakowania zwrotne. Obecnie w Polsce w handlu detalicznym na wymianę praktycznie kupić można wyłącznie piwo i to nie we wszystkich sklepach. To jednak ma się zmienić.

Jak informuje portal Wirtualne Media, Plany systemu kaucyjnego zaprezentowano podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, które zorganizowało Forum Miast Polskich. Według przedstawionych założeń, obowiązkowa kaucja ma objąć butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, a plastikowych o pojemności do 3 litrów. Sklepy będą miały obowiązek pobierać kaucje oraz przyjmować opróżnione opakowania od klientów. Jeśli określony poziom zbiórki nie będzie zachowany, możliwe będzie naliczenie dodatkowej opłaty.

Rządowe prace nad nowymi rozwiązaniami trwają. Na razie nie wiadomo, kiedy mogą wejść one w życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj