Plastikowe słomki, talerze i kubki muszą zniknąć z restauracji. Data graniczna coraz bliżej

Restauratorzy już dziś powinni zastanowić się, czym zastąpić plastikowe opakowania i sztućce, których obecnie używają w swoich lokalach. Już 3 lipca będą one zakazane.

W trakcie epidemii lokale gastronomiczne mogą prowadzić sprzedaż wyłącznie na wynos i z z dowozem, zużycie jednorazowych opakowań na jedzenie i sztućców jest więc duże. Przeważnie wykonane są one z plastiku lub styropianu. Materiały te są tanie i wygodne w użyciu, niestety bardzo zanieczyszczają środowisko. Dlatego już od 3 lipca Unia Europejska zakazuje ich użycia.

„Znikną z rynku jednorazowe sztućce, talerzyki i słomki. Wycofane zostaną także styropianowe kubki i opakowania na żywność.. Produkty te są na tyle problematyczne, że nawet ich selektywna zbiórka nie pomaga w ograniczeniu ich ilości. Wiele z nich w ogóle nie trafia na składowiska, zanieczyszczają ekosystem i są prawdziwym zabójcą oceanicznej fauny. Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70% wszystkich odpadów morskich” – przypomina organizacja WWF.

Jak przekazał portal Wirtualne Media, Ministerstwo Klimatu, projekt ustawy dostosowującej polskie prawo do regulacji unijnych jest obecnie tworzony.

Niektóre firmy gastronomiczne już wycofały niektóre artykuły z plastiku, zastępując je na przykład zamiennikami z papieru, drewna, otrębów czy innych ekologicznych materiałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj