Ostrzeżenie dla klientów Lidla i Biedronki. Mięso z kurczaka, które trafiło do sklepów, może być skażone

Tak wyglądają wycofane produkty.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenia publiczne skierowane do klientów sieci sklepów Lidl i Biedronka. Dotyczy mięsa z kurczaka, w którym wykryto pałeczki salmonelli.

W przypadku Lidla chodzi o produkt „Mięso mielone z fileta kurczaka 400G”. Nr partii 2261003858. Termin przydatności do spożycia 04.03.2021 W wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej wykryto Salmonella z grupy O:9 w 4 z 5 próbek produktu mięso mielone z fileta kurczaka.

Jeśli chodzi o Biedronkę, ostrzeżenie dotyczy produktu „Sznycel z fileta z piersi kurczaka 300G”,  nr partii 2272003053, termin przydatności do spożycia 07.03.2021. W wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej wykryto Salmonella Enteritidis w 2 z 5 próbek produktu sznycel z fileta z kurczaka.

Oba produkty zostały wytworzone przez Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2 w Kutnie, ul. Południowa 4, 99-300 Kutno.

Zakład Animex Kutno sp. z o. o. Odział K2 w Kutnie, po otrzymaniu informacji o wykryciu obecności Salmonella rozpoczął procedurę wycofania tego produktu z rynku i podjął natychmiast wszelkie działania mające na celu wyeliminowanie potencjalnego ryzyka zanieczyszczenia mikrobiologicznego.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie przeprowadził urzędową kontrolę zakładu Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K2 w Kutnie oraz wydał decyzję nakazującą wycofanie produktów z obrotu. Zaplanował urzędowe pobranie próbek do badań produktu gotowego, surowca oraz wymazów środowiskowych.

Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania kwestionowanych partii z obrotu.

Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj