Jak w domu zrobić zakwas na żurek? To prostsze niż myślisz! [PRZEPIS]

Sklepowe produkty nie umywają się do domowych. Tak jest też w przypadku zakwasu na żurek. Przynajmniej raz na jakiś czas warto zrobić go samodzielnie. Potrzebujesz niewielu składników, za to całkiem dużo czasu. Ale bez obaw, zakwas robi się sam.

Przepis na zakwas na żurek

Przygotuj litrowy słoik lub naczynie gliniane, 8-10 łyżek mąki żytniej, 4 pokrojone lub rozgniecione ząbki czosnku, kilka kulek ziela angielskiego, kilka liści laurowych.

Wszystkie składniki przełóż do słoja, zalej zimną wodą, dokładnie wymieszaj i odstaw. Słoja nie należy zamykać, wystarczy przykryć go ściereczką. Zakwas mieszamy co najmniej raz dziennie. Potrzebuje czasu. Będziesz widzieć, jak się zmienia. Po 5 dniach zaczyna nabierać właściwej kwasowości. Najlepszy będzie po 7-8 dniach. Możemy wykorzystać go od razu lub przelać do czystej butelki lub słoja, wcześniej pozbywając się przypraw i czosnku – najprościej używając sitka. Później może być przechowywany w lodówce przez około 2 tygodnie.

Z zakwasu przyrządzamy żur – wlewamy go do gorącego wywaru, cały czas mieszając. Później zupę można jeszcze zaciągnąć śmietaną.

Rada: aby nieco przyśpieszyć kwaszenie, do zakwasu można dodać kawałek skórki z razowego chleba lub łyżkę wody z kiszonych ogórków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj