Jak odkamienić czajnik domowymi sposobami? Wystarczy produkt, którzy wszyscy mamy w kuchniach

Zbierający się kamień w czajnikach to naturalne zjawisko, któremu właściwie nie można zapobiec i w żadnym razie nie świadczy ono o złej jakości wody. Tworzy się on z minerałów, które wytrącają się w trakcie gotowania i osadzają na dnie i ściankach naczynia. To nie zmienia faktu, że kamień należy regularnie usuwać z czajników – zarówno tych tradycyjnych, jak i elektrycznych. I wcale nie trzeba do tego specjalistycznych środków chemicznych.

Obecność kamienia w czajniku sprawia, że jego drobinki mogą przedostać się do przygotowywanego napoju lub zmętnić wodę. Dodatkowo, jeśli używamy czajnika elektrycznego, gruba warstwa osadu zakłóca pracę urządzenia, a nawet może je uszkodzić. Dlatego kamienia najlepiej pozbywać się regularnie. W sklepach można kupić specjalistyczne preparaty do tego służące, wcale jednak ich nie potrzebujesz.

Żeby odkamienić czajnik wystarczy zwykły ocet spirytusowy – to najskuteczniejszy środek. Wlej go czajnika razem z wodą – szklanka octu na pół szklanki wody. Następnie zagotuj, wyłącz czajnik i pozostaw na około godzinę. Po tym czasie wylej wodę razem z kamieniem, wypłucz, wlej świeżą wodę, zagotuj i ją również wylej. Jeśli nie udało się pozbyć całego kamienia, czynność należy powtórzyć.

Do odkamienienia możesz użyć też zwykłego kwasku cytrynowego, który zadziała podobnie jak ocet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj