Jak najlepiej przechowywać suszone grzyby? Płócienny worek to najgorszy sposób

Suszenie grzybów to doskonały sposób, aby cieszyć się ich smakiem przez długie miesiące. Aby tak było, musimy zapewnić im właściwe warunki przechowywania. Nasze babcie często w tym celu używały płóciennych worków. Nie polecamy tego sposobu. Są znacznie lepsze.

Oczywiście grzyby przeznaczone do przechowywania muszą zostać prawidłowo wysuszone, a więc całkowicie pozbawione wody. Proces można przeprowadzić, zawieszając nawleczone grzyby w przewiewnym i suchym miejscu, użyć specjalnej suszarki kuchennej lub piekarnika. Dobrze ususzone grzyby powinny mieć ładny brązowy kolor, pozostawać lekko elastyczne i intensywnie pachnieć. Nasze bacie w tym momencie włożyłyby je do płóciennego worka i odłożyły do spiżarki. Ten sposób ma sporo wad.

Po pierwsze grzyby przechowywane w ten sposób mają stały dostęp do powietrza, co sprawia, że po kilku tygodniach po prostu zwietrzeją, tracąc dużo swojego aromatu. Dodatkowo, niczym gąbka, mogą chłonąć wilgoć z powietrza, a następnie spleśnieć. Poza tym są wówczas narażone są na domowe szkodniki, które mogą zagnieździć się w worku. Jeśli tak się stanie, będą nadawać się tylko do wyrzucenia.

Dlatego dużo lepszym miejscem dla ususzonych grzybów będzie szczelny słój szklany lub pojemniki plastikowe, które należy umieścić w ciemnym miejscu. Dla pewności na dno naczynia można wsypać trochę ryżu, który wyciągnie wilgoć, gdyby jednak się pojawiła, a także listki laurowe – te z kolei odstraszają owady. Wówczas, nawet po wielu miesiącach, grzyby będą pachnieć i wyglądać zupełnie tak jak w dniu, gdy zostały ususzone.

Do czego wykorzystać suszone grzyby? W naszej kuchni najczęściej chyba lądują w bigosie, czy też farszach do pierogów i krokietów. Tego smaku i zapachu nie da się zastąpić żadnym innym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj