Plastikowy „stolik” w pudełku z pizzą jest opatentowany i ma bardzo ważne zadanie. Do czego naprawdę służy?

Fot. Wikipedia/Autorstwa 4028mdk09 - Praca własna.

Ten mały plastikowy trójnóg często pojawia się w pudełku z pizzą zamawianą na wynos. Nie wszyscy są w stanie powiedzieć, do czego w rzeczywistości służy. Wcale nie ma on ułatwiać podzielania placka na kawałki, nie jest to także miejsce na pojemniczek z sosem. Jego zadanie jest znacznie ważniejsze.

Ten mały gadżet zazwyczaj ma formę przypominającą stoliczek albo gwiazdę, dlatego często nazywany jest mercedesem – wygląda jak znak tego producenta aut. Podpórka, taką w rzeczywistości ma rolę, została nawet opatentowana w 1985 roku przez Amerykankę Carmelę Vitale, pod nazwą package saver.

Dostawcy pizzy przeważnie przewożą kilka pudełek jedno na drugim, pod wpływem nacisku w połączeniu z wysoką temperaturą i wilgocią, mogą się one uginać. Stojaczek zabezpiecza pizzę przed bezpośrednim kontaktem z wieczkiem pudełka, do którego gorący ser mógłby się przykleić. Wówczas podczas otwierania pudełka placek niechybnie by się rozwarstwił i z pewnością przestałaby wyglądać apetycznie. Dlatego podpórki są wykorzystywane również podczas transportu innych wytworów, na przykład produktów cukierniczych. Prawda, że pomysłowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj