Czy truskawki są kaloryczne? Jakie mają wartości odżywcze? To nie tylko pyszny, ale też zdrowy owoc

Prawdziwi fani truskawek z niecierpliwością czekają na moment, gdy zaczynają pojawiać się one na ulicznych straganach. Niektórzy potrafią zjeść ich naprawdę dużo i nigdy nie mają dosyć. Na szczęście to jedna z tych przyjemności, po których wyrzuty sumienia są zupełnie zbędne. Truskawki to owoc nie tylko rozkosznie pyszny, ale też bardzo zdrowy, a do tego niezbyt kaloryczny.

Pierwsze polskie truskawki z upraw szklarniowych w handlu pojawiają się już wczesną wiosną, na właściwy sezon trzeba jednak poczekać do czerwca, gdy dojrzewają truskawki rosnące na polach – według smakoszy, najlepsze. Wtedy też w Polsce zaczyna się prawdziwe szaleństwo na te owoce. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Truskawki – wartości odżywcze

Truskawki to prawdziwa bomba witaminowa, dlatego w sezonie szczególnie poleca się je osobom z niedoborami. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że w 100 gramach tych owoców znajduje się aż 60 mg witaminy C – to więcej niż w cytrynach! Są też inne pożądane dla zdrowia witaminy: B1 (0,03 mg) B2 (0,4 mg), B3 (PP) (0,06 mg), B6 (60 mg).

Oprócz tego w truskawkach znaleźć można sporo błonnika, który skrywają także maleńkie pestki – w 100 gramach jest go 2,2 grama – oraz kwasu foliowego.  Oprócz tego truskawki bogate są w składniki mineralne. W 100 gramach znaleźć można potas (160 mg), fosfor (23 mg), wapń (22 mg), magnez (12 mg), sód (2 mg), żelazo (0,7 mg), cynk (0,1 mg) oraz mangan (30 mg).

Truskawki – ile mają kalorii?

Truskawki są również cenione dzięki wysokiej zawartości pektyny. Mają one doskonały wpływ na układ pokarmowy, regulują jego pracę i sprzyjają namnażaniu flory bakteryjnej, pozwalają uniknąć zaparć oraz ograniczają wchłanianie cholesterolu.

Na koniec jeszcze jedna pozytywna informacja – 100 gramów truskawek to tylko 32 kalorie. Póki trwa sezon, zajadajmy się więc nimi na zdrowie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj