Czy młode ziemniaki trzeba obierać? Przyrządzone w mundurkach są naprawdę świetne

Wiosna w pełni, a w sklepach pojawiły się już młode ziemniaki, malutkie, z łuszczącą się skórką, delikatne i pełne smaku. Czy zawsze trzeba je obierać? Świetnie smakują również w mundurkach.

Choć w większości przypadków ziemniaki trafiają na nasze talerze obrane, skórka tych bulw jest jadalna. W mundurkach można przyrządzić dojrzałe ziemniaki, najlepsze są oczywiście z ogniska, ale bardzo smacznie wychodzą też z piekarnika. Tym bardziej zatem bez obierania można przyrządzić je, gdy są młode. Skórka ma w sobie mnóstwo aromatu, ziemniaki wychodzą naprawdę smaczne.

Młode ziemniaki przed trafieniem do sklepów nie są myte, gdyż ich skórka jest tak delikatna, że trakcie mechanicznego procesu w przetwórni zostałaby uszkodzona, co spowodowałoby szybsze psucie. Jeśli zatem zamierzamy przyrządzić je ze skórką, tuż przed gotowaniem najpierw trzeba zafundować im porządną kąpiel.

Umyte młode ziemniaki – przed gotowaniem.

Gotowanie młodych ziemniaków ze skórką

Bulwy zebrane we wczesnej fazie wzrostu zazwyczaj mają na sobie sporo ziemi, w której urosły, nieraz całe grudki. Dlatego najpierw należy je namoczyć, aby łatwiej dały się oczyścić. W tym celu przełóż ziemniaki do garnka, zalej wodą i pozostaw na około 10 minut. Następnie każdego ziemniaka dokładnie umyj przy pomocy dłoni, wylej wodę, oczyść garnek z drobinek ziemi, ponownie zalej wodą, przemieszaj, wylej, wlej świeżą wodę, aby przykrywała ziemniaki na około 1 cm, gotuj pod przykryciem przez około 20-25 minut, aż ziemniaki zrobią się miękkie. Potem odcedź.

Młode ziemniaki z masłem i koperkiem – przepis

Ziemniaki są już gotowe do podania, my jednak tuż po odcedzeniu do garnka dodaliśmy ćwierć kostki masła (na około kilogram ziemniaków) oraz pęczek posiekanego koperku i sól. Gdy masło się rozpuściło, wszystko delikatnie wymieszaliśmy, aby każdy ziemniak się nim pokrył. Pysznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj