Czy jedzenie surowych jajek może wywołać zatrucie? Niestety, salmonella znów wykryta

Służby sanitarne kontrolują jajka trafiające do sklepów i niestety co jakiś czas wykrywają groźne dla naszego zdrowia pałeczki salmonelli. Najbardziej narażone na zatrucie są osoby, które jedzą jajka na surowo.

Pałeczki salmonelli mogą znajdować się zarówno na skorupce jajka, jak i w jego treści. Bardzo dobrym nawykiem jest kilkusekundowe sparzanie jajek we wrzątku przed dalszym wykorzystaniem. Należy pamiętać także, by po kontakcie dłoni ze skorupką dokładnie umyć je ciepłą wodą z mydłem. Jeśli używamy surowych jaj na przykład do przygotowania ciasta, naczynia i przybory kuchenne także należy dokładnie umyć wodą z dodatkiem detergentu. To powinno zminimalizować ryzyko zarażenia.

Wykryta salmonella 

Główny Inspektorat Sanitarny 17 grudnia wydał ostrzeżenie dla konsumentów dotyczące właśnie wykrycia salmonelli na skorupkach i w treści partii jaj. Poniżej szczegółowy opis produktu.

Produkt – Jaja kurze ściółkowe.
Kod na skorupkach jaj – 2PL 14131317
Nr partii – 21.12.2020.O8
Termin przydatności do spożycia – 21.12.2020 r.
Producent – Polskie Fermy Grupa Producentów Sp. z o.o., Włostowa 109 D, 48-317 Korfantów
Ferma z której pozyskano jaja – Ferma Niosek Ząbkiewicz Sp. J., ul. Siemiątkowskiego 18, 05-540 Radzanów
Numer zakładu pakowania jaj: PL 16075903
Dystrybucja w sieci handlowej Stokrotka

Nie należy spożywać jaj, szczególnie na surowo, o numerze partii wskazanych
w komunikacie z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie
w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem poinformował o zaistniałej sytuacji Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nysie nadzorującego zakład pakowania jaj.

Czy produkt można zwrócić?

Zakład Pakowania Jaj poinformował sieć handlową Stokrotka o wycofaniu przedmiotowych jaj z obrotu. Konsumenci, którzy zakupili produkt z wymienionych partii w jednym ze sklepów Stokrotka, mogą dokonać zwrotu w najbliższym sklepie sieci. Wszystkim klientom, którzy zwrócą produkt lub jego część wraz z opakowaniem (konieczne do identyfikacji partii produktu) zostanie zwrócony koszt nabycia produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj