Ceny słodzonych napojów ostro w górę. To efekt wprowadzenia nowego podatku

Osoby często pijące słodzone napoje z niedowierzaniem przyglądają się cenom, które wraz z nowym roku pojawiły się pułkach sklepowych. Takie jest skutek wprowadzenia nowego podatku, który ma ograniczyć spożycie cukru wśród Polaków, a w rezultacie otyłość i wywoływane przez nią choroby.

O zamiarach wprowadzenie nowego podatku informowaliśmy już na początku zeszłego roku. Właśnie, choć z opóźnieniem spowodowanym pandemią, stało się to faktem i od razu znalazło odzwierciedlenie w cenach napojów na półkach sklepowych, które w większości sklepów znaczenie wzrosły.

Nowym podatkiem zostali obciążeni producenci napojów gazowanych. Jak szacują analitycy, ceny wzrosną nawet o około 40 proc. Podatek został nałożony również na oranżady, napoje energetyczne, a nawet słodzone napoje owocowe.

„I tak np. Coca-Cola w butelce o pojemności 1,75l przed podwyżką kosztowała 4,35 zł. Od początku stycznia zdrożała do 6,29 zł. Ta sama cena dotyczy Coca-Coli Zero, która zamiast cukru zawiera słodzik. Podrożały też takie napoje, jak Pepsi, Mirinda, Fanta, Oranżada Hellena. Pepsi o podobnej objętości kosztuje w Biedronce 6,49 zł (wcześniej 4,29 zł), Fanta – 5,99 zł (wcześniej 4,19 zł), a za Oranżadę Hellena w butelce 1,25 – trzeba teraz zapłacić 3,49 zł – przed podwyżką było to 2,49 zł. Z kolei napój Cola marki własnej w sieci sklepów Auchan o pojemności 2 litrów podrożał z 1,49 zł do 3,49 zł. Napój energetyczny Black 250 ml podrożał z ok. 3 zł do 5,49 zł, Red Bull 250 ml – z ok. 4,99 zł-5,25 zł do 7,49 zła, a Lipton Ice Tea Peach z ok. 3-3,5 zł do 5,69 zł” – wylicza portal Wirtualne Media.

Jak naliczany jest podatek cukrowy? Opłata stała wynosi 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. To jednak nie wszystko. Jest też dodatek 10 groszy do litra napoju z dodatkiem substancji aktywnej takich jak kofeina lub tauryna i opłata zmienna 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju. Podatek może wynieść maksymalnie 1,20 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju. Co ważne, opłata stała nie jest doliczana do napojów, w których udział soku wynosi przynajmniej 20 proc. oraz do napojów izotonicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj