Były już krzywe buraki, teraz w Lidlu można też kupić krzywą marchewkę. Tak sieć walczy z marnotrawstwem

Pamiętacie krzywe buraki, które Lidl kupił od zrozpaczonego rolnika, a potem sprzedawał w swoich sklepach? Historia ma kolejny rozdział. Teraz sieć wprowadza do oferty także krzywą marchewkę. Kupując nieperfekcyjne warzywa, można przyczynić się do ograniczenia marnotrawstwa żywności.

Lidl Polska po raz kolejny stawia na nieperfekcyjne warzywa, ratując je przed zmarnowaniem. Tym razem krzywe marchewki pojawią się we wszystkich sklepach sieci już od czwartku, 9 grudnia do wyczerpania zapasów, w cenie 4,99 zł/5 kg.

Jak zachęca Lidl w ramach swojej najnowszej kampanii – Daj szansę marchewce! Wygląda inaczej, smakuje tak samo. Nie marnuj żywności i wspieraj polskich rolników.

Tymi słowami sieć stara się przekonać konsumentów, że nieperfekcyjne warzywa mają tyle samo smaku i wartości, co pozostałe oraz nie należy się ich obawiać. Tym razem Lidl zdecydował się odkupić nieperfekcyjne marchewki od polskiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw – POLFARM, z siedzibą w Chwaszczynie, na Kaszubach. Warzywa zostały już prawie spisane przez rynek na straty z uwagi na ich krzywiznę, popękania oraz nieregularne wymiary. Z pomocą przyszedł jednak Lidl.

To już nie pierwsza taka sytuacja, kiedy sieć promuje nieperfekcyjne warzywa. W przeszłości Lidl dwukrotnie wykupił od rolnika krzywe buraki, które ostatecznie zostały przez klientów przyjęte bardzo dobrze i udało się zapobiec ich zmarnowaniu. Klienci mieli możliwość sięgnąć po same nieregularne warzywa, jak i w drugiej odsłonie akcji – po ketchup z krzywych buraków. Tego typu kreatywne podejście do niedoskonałości warzyw, bardzo pomaga w ich promocji oraz zwalczaniu marnowania żywności z powodu niedoskonałego wyglądu. W minionych miesiącach Lidl oferował również ziemniaki, które obrodziły w nadmiarze oraz jabłka prosto od sadowników, sprzedawane w dużych, drewnianych skrzyniach. Tego typu działań jest zatem więcej.

Krzywe marchewki pojawią się w sprzedaży już 9 grudnia we wszystkich sklepach Lidl Polska, w cenie 4,99 zł/ 5kg. Sieć zachęca, aby dać im szansę. Duże opakowania marchewki sprawdzą się szczególnie w przypadku dużych rodzin. Natomiast w przypadku mniejszych potrzeb dania i przetwory z wykorzystaniem tego warzywa można z powodzeniem mrozić lub peklować. Warto podkreślić, że warzywa, w tym marchew, są również stosowana jako uzupełnienie diety zwierząt domowych np. psów, królików, świnek morskich, koni i innych.

Takie stworzyła natura

„Doskonały wygląd warzyw, piękny kolor czy regularny kształt to częste przesłanki decydujące o zakupie danego produktu lub jego odrzuceniu w przypadku niespełnienia tych oczekiwań. Niestety wiemy, że klienci wciąż pozostają w tym zakresie bezlitośni, a przecież natura tak nie działa. Sądziliśmy, że i tym razem niedoskonałe warzywa zostaną odrzucone przez rynek, ale szczęśliwie dzięki wspólnej akcji z siecią Lidl Polska uda się uchronić marchewki przed zmarnowaniem. Liczymy, że tego typu działania oprócz zapobieganiu marnowaniu warzyw mają również charakter edukacyjny i że w przyszłości wszyscy spojrzymy na niedoskonałości produktów z większą otwartością” – komentuje Michał Gulczyński z ulokowanego na Kaszubach POLFARMU. „O wyzwaniach związanych z niemarnowaniem niedoskonałych warzyw opowiadaliśmy w jednym z wywiadów. Okazało się, że Lidl dowiedział się o naszych marchewkach i sieć sama zgłosiła się z propozycją współpracy, ponownie wspierając ideę zero waste” – dodaje Michał Gulczyński.

Jak wykorzystać marchew w kuchni?

Marchew to niezwykle uniwersalne warzywo, które ma niezliczoną ilość zastosowań – od przecierów, soków i przystawek, przez zupy, dodatki do dań głównych i w końcu po desery oraz przetwory. Sieć Lidl w ramach swojej platformy kuchnialidla.pl podsuwa kulinarne inspiracje na jej wykorzystanie. Wśród propozycji znajduje się między innymi krem z marchwi, pomarańczy i imbiru z grzankami – doskonały wybór na zimowe dni – lub wegański tort marchewkowy według Kingi Paruzel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj